Достапни линкови

Асанж им се обраќа на подржувачите


Амбасадата на Еквадор во Лондон.
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж им се обраќа на поддржувачите и на светските медиуми од балконот на амбасадата на Еквадор во Лондон. Тој побара засолниште во амбасадата пред два месеци.
Еквадор во четвртокот додели азил на Асанж. Потоа од Министерството за надворешни работи на Велика Британија изјавија дека давањето азил на Асанж „нема да смени ништо“ и дека Велика Британија има законска обврска да го екстрадира во Шведска.
XS
SM
MD
LG