Достапни линкови

Експлозии во Триполи, најмалку две жртви


Во двe експлозии во близина на зградата на безбедносните сили во Триполи загинале двајца луѓе, а неколкумина се повредени, соопштија тамошните воени власти. Едната бомба експлодирала во близина на Министерството за внатрешни работи, а втората во близина на полициската академија за жени. Насилството останува проблем во Либија и по соборувањето на Моамер Гадафи минатата година. Последниот инцидент се случи откако новиот либиски Парламент ја презеде власта овој месец по јунските избори, кои беа првите слободни избори во последните децении.
XS
SM
MD
LG