Достапни линкови

Во Русија стартува првиот муслимански телевизиски канал


Chuvashia -- TV camera, generic
Во Русија денеска треба да стартува со работа првиот јавен муслимански телевизиски канал. Отворањето на канал Ал-РТВ се совпаѓа со крајот на светиотс месец Рамазан. Каналот ќе се емитува преку Триколор ТВ, најголемиот руски сателитски телевизиски оператор. Програмата ќе вклучува проповеди, кулинарски рецепти, како и програми за културата и историјата на исламскиот свет.
XS
SM
MD
LG