Достапни линкови

Австралија се подготвува за испорачување на Асанж на САД


Министерот за трговија Крејг Емерсон ијзави дека австралиската амбасада во Вашингтон се подготвува за можност за евентуално испорачување на Џулијан Асанж во САД.Асанж е државјанин на Австралија.Основачот на сајтот Викиликс Џулијан Асанж и натаму е во амбасадата во Еквадор во Лондон каде што го чека епилогот по заканата од Велика Британија дека полицијата ќе влезе во таа зграда и ќе го приведе за да биде испорачан во Шведска.Заканата на Лондон ја осудија властите на Еквадор,а Москва повика на преиспитување дали британците ги почитуваат дипломатските права и обврски.
XS
SM
MD
LG