Достапни линкови

Сирија-Кина подготвена да соработува со новиот мировен посредник Брахими


Дипломатот Лакдар Брахими
Кина го поздрави назначувањето на дипломатот Лакдар Брахими кој е новиот меѓународен мировен посредник за конфликтот во Сирија. Во соопштение Министерството за надворешни работи на Кина наведува дека Пекинг е спремен да соработува позитивно со Брахими и со употреба на политичка медијација да се надмине крвопролевањето во Сирија.Конфронтациите меѓу бунтовниците и режимот на Башар Ал Асад траат 17 месеци.Брахими е именуван за нов пратеник од Обединетите Нации две недели пред неговиот претходник Кофи Ананан да замине од функцијата.
XS
SM
MD
LG