Достапни линкови

Русија-Православната црква побара милост за трите обвинетите руски панкерки


Православната црква во Русија побара да се покаже милост кон трите руски панкерки кои изведоа перформанс во катедрала во Москва во знак на критика кон Владимир Путин.Трите жени поради ова се притворени од 17 август и треба да останат во затвор две години. САД и ЕУ ја критикуваат таквата казана, а протести се одржаа од Мосва до Њу Јорк.Кремаљ соопшти дека Путин не може да интервенира во правосудниот систем и одби да ја коментира пресудата.Амнести Интернејшанал оцени дека пресудата е политички мотивирана.
XS
SM
MD
LG