Достапни линкови

Реакција за објавените некролози за Рудолф Хес


Рудолф Хес
Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија и Меморијалниот центар на холокаустот го осудуваат објавувањето некролози за 25 години од смртта на нацистот Рудолф Хес во денешните изданија на весниците „Дневник“ и „Вест". Во реакцијата се вели дека се згрозени од објавата на некрологот под кој се потпишани „негови македонски почитувачи“. „Би сакале да ги прашаме: Дали знаат што е нацизам?, стои во реакцијата во која се поставува и прашањето дали не е време да се донесе закон за забрана ширење на антисемитизам и негирање на холокаустот?
XS
SM
MD
LG