Достапни линкови

Судот во Москва денеска ги прогласи за виновни трите членки на панк групата Пуси Рајот за хулиганство, мотивирано од верска омраза. Казната сеуште не им е изречена. Судијката Марина Сирова, истакна дека членките на групата го планирале испадот во црквата Христос Спасителот во Москва, искажале големо непочитување на општеството и го нарушиле јавниот ред и мир. Тие ги отфрлија обвинувањата, наведувајки дека тоа било дел од кампањата против враќањето на Владимир Путин во Кремљ.
XS
SM
MD
LG