Достапни линкови

Повик за помирување меѓу Русите и Полјаците


Варшава 17.08.2011
Руската православна црква и Полската католичка црква денеска во Варшава потпишаа документ со кој ги повикуваат Русите и Полјаците да ги заморават тените страни од меѓусебната историја. Документот го потпишаа патријархот Кирил и архепископот Јозеф Михалик на свеченост во Кралскиот Замок во Варшава. Вчера, патријархот Кирил имаше средба со полскиот претседател Бронислав Коморовски, кој изјави дека дијалогот е чекор напред кон целосно помирување. Постета на Кирил на Полска е прва на еден поглавар на Руската православна црква од независноста на Полска по Првата Светска Војна.
XS
SM
MD
LG