Достапни линкови

Две години затвор за украинскиот екс министер Лутшенко


Судот во Киев денсека го осуди на две години затвор екс министерот за внатрешни на Украина Јуриј Лутшенко, бидејќи наредил незаконски надзор на осомничените во истрагата во врска со труењето на поранешниот претседател Виктор Јушченко за време на неговата претседателска кампања во 2004 година. Во февруари Лутшенко беше осуден на четири години за злоупотреба на службената должност. Тој и во двата слачаја се изјасни за невин и оцени дека обвиненијата биле политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG