Достапни линкови

Самарас на средби со неколку европски лидери


Грчкиот премиер Андонис Самарас
Грчкиот премиер Андонис Самарас во текот на идната недела, како што јавуваат агенциите, ќе имал средби со шефот на еврозоната Жан Клод Јункер, со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Франсоа Оланд. Се наведува дека тој ќе се обидел да ги убеди во неопходноста од натамошно одложување на бараните обврски со цел да се добијат потребните пари од странските кредитори што треба да помогнат Грција да се извлече од финансиската криза.
XS
SM
MD
LG