Достапни линкови

Осуден шиитски активист во Бахреин


Протести во Бахреин за поддршка на осудениот шиитски активист
Судот во Бахреин осуди вчера осуди истакнат шиитески активист Набел Рајав на три години казна затвор поради антивладини простети. Рајаб е основач на Центарот за заштита на човекови права во Бахреин и водач на многу протести против суниската династија која владее во земјата. Стејт департментот на САД ја оцени пресудата какао „многу проблематична“ додека комесарот за надворешни работи на Европската Унија Кетрин Ештон го повика Судот во Бахреин да ја преиспита одлуката.
XS
SM
MD
LG