Достапни линкови

Таџикистан ги остранува воените пунктови во градот Коруг


Властите во Таџикистан ги отстраниле воените контролни пунктови во градот Коруг каде неодамна имаше судири меѓу владини трупи и нелегални вооружени групи. Владините трупи, почнале да се повлекуваат од градот.
Контролните пунктови беа поставени откако 70 луѓе беа убиени за време на владината операција против милитантите. Владините сили започнаа операција на 24 јули, откако беше убиен висок претставник на безбедносните сили.
Локалните жители протестираа на 11 Август, барајќи отстранување на контролните пунктови.
XS
SM
MD
LG