Достапни линкови

Американски помошник државен секретар во посета на Ташкент


Роберт Блејк
Американскиот помошник државен секретар Роберт Блејк денеска во Ташкент разговара со претседателот на Узбекистан Ислам Каримов за односите меѓу двете земји по повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан во 2014-та година. Блејк го посети и Казахстан, а планираната посета на Киргистан ја одложи за во октомври. Некои руски и казахстански медиуми шпекулираат дека Соединетите Држави бараат дозвола од Узбекистан за користење на неговите воени бази.
XS
SM
MD
LG