Достапни линкови

Еквадор денеска одлучува дали Асанж ќе добие азил


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж
Еквадор денеска се очекува да се изјасни дали ќе му гарантира азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се наоѓа во нивната амбасада во Лондон од 19 јуни за да избегне екстрадација во Шведска, каде е обвинет за сексуално злосторство. Министерот за надворешни работи на Еквадор Рикардо Патино изјави дека британските власти се заканиле дека ќе ја нападнат амбасадата за да го упасат Асанж.
XS
SM
MD
LG