Достапни линкови

Експлозии во Авганистан, десетици повредени


Најмалку 14 луѓе се повредени во експлозија на бомба во преполн пазар во западниот дел на Авганистан. Бомбата што била прикачена на велосипед, експлодирала во центарот на градот Херат. Досега локалните власти не пријавиле жртви, но велат дека двајца од повредените се во тешка ссотојба. Никој не ја презеде одговорноста за нападот. Денеска имаше и напад врз џамија во источната провинција Кост, при екплозијата се повредени неколку верници.
XS
SM
MD
LG