Достапни линкови

Серија бомбашки напади во Авганистан


Најмалку 36 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во бомбашки напади во авганистанската провинција Нимроз. По тројнито бомбашки напад, следуваше уште една една експлозија неколку часа подоцна во северниот дел покраината, кога експлодирала бомба скриена во мотоцикл. Бомбата експлодирала на преполн пазар, при што загинале најмалку 10 луѓе. Досега никој не презеде одговорноста за ниту еден од нападите.
XS
SM
MD
LG