Достапни линкови

Морси ги одликуваше пензионираните генерали


Египетскиот претседател Мухамед Морси со двајцата пензионирани генерали.
Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска ги одликување со највисоки државни почести двајцата генерали што претходно ги испрати во пензија. Денеска од Морси медали добија поранешниот министер за одбрана Хусеин Тантави и поранешниот началник на Генералштабот Сами Анан. Тантави кој беше министер за одбрана и за времето на Хосни Мубарак, а потоа беше и на чело на воениот совет кој владееше со Египит, неделава беше пензиониран. Одлуката за испраќање на двајцата генерали во пензија ја разбранува јавноста, се појавија шпекулации за пресметка меѓу исламистичкиот претседател и војската.
XS
SM
MD
LG