Достапни линкови

САД ги укина санкциите кон поранешниот сириски премиер


Поранешниот премиер на Сирија Ријад Хиџаб.
САД ги укина санкциите против поранешниот премиер на Сирија, кој неодамна ги прекине односите со владата на претседателот Башар ал Асад. Министерството за финансии на САД соопшти дека Ријад Хиџаб, кој пребегна минатата недела во Јордан, повеќе не е предмет на санкции. Речиси 30 високи сириски претставници се наоѓаат на листата на американското Министерство за финансии. Хиџаб претходно изјави дека режимот на Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија.
XS
SM
MD
LG