Достапни линкови

Повторно одложено судењето против Тимошенко


Судот во Харкив денеска повторно го одложи процесот против украинската екс премиерка Јулија Тимошенко за затајување данок, бидејки таа повторно не можеше да присуствува од здравствени причини. Ново рочиште е закажано за 11-ти септември и од Тимошенко е побарано да се вклучи во процесот преку видео врска. Таа досега ги одбиваше ваквите барања. Тимошенко е во затвор, каде што ја издржува казната од 7 години за злоупотреба на службената положба.
XS
SM
MD
LG