Достапни линкови

Ќе му се суди на поранешниот батлер на папата Бенедикт Шеснаесети


На поранешниот батлер на папата Бенедикт Шеснаесети ќе му се суди за кражба на документи со кои наводно се потврдува широко распространетата корупција во Римокатоличката црква. Освен на него ќе му се суди на уште еден вработен во Ватикан, кој е обвинет за соучесништво. Поранешниот батлер на папата, Паоло Габриеле, беше уапсен во мај, откако полицијата кај него пронајде доверливи документи. По неговото апсење, Ватикан нареди истрага за случајот кој ја потресе Светата Столица. Ако биде осуден, ќе добие казна затвор од шест години. Според законите во Ватикан, папата може да го запре судскиот процес или да го помилува Габриеле.
XS
SM
MD
LG