Достапни линкови

Киргистан-премиерот обвинет дека зел коњ како мито


Премиерот Омарбек Бабаов .
Една од партиите дел од владеачката коалиција во Киргистан го обвини премиерот Омарбек Бабаов за прифаќање коњ како мито во замена за доделување на владини договори. Од партијата Ата Мекен соопштија дека ќе побараат гласање за недоверба на премиерот во парламентот. Според партијата, премирот обезбедил договор за една компанија која увезува коњи во вредност од 500 илјади до 1, 5 милиони евра, и тие не плаќаат увозни давачки. Од Канцеларијата на премиерот соопштија дека тој си го купил коњот со сопствени пари и дека неговата вредност е многу помала.
XS
SM
MD
LG