Достапни линкови

Полицијата можела да го сопре Брејвик


Андерс Брејвик.
Независната комисија која испитуваше како норвешкитe власти се справиле со минатогодишните напади во кои загинаа 77 луѓе, денеска соопшти дека полицијата можело да одговори побрзо, а сторителот Андерс Брејвик можел и порано да биде уапсен. Брејвик прво подметна бомба во центарот на Осло, а потоа застрела 69 луѓе во летниот младински камп на островот Утоја. Брејвик треба да биде осуден подоцна овој месец.
XS
SM
MD
LG