Достапни линкови

Единаесет години од Рамковниот договор


Од прославата на осум годишнината од Охридскиот Рамковен Договор во Маврово, август 2009.
По повод денешното одбележување на 11 годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор вечер во Музејот на современа уметност вицепремиерот задолжен за спроведување на договорот Муса Џафери организира прием на кој се поканети државниот врв, претставници на политичките партии, дипломатскиот кор и јавниот и општествениот живот. Пред 11 години во Скопје беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата.
XS
SM
MD
LG