Достапни линкови

Киднапиран курдски пратеник во Турција


Турските власти соопштија дека војската е во потрага по курдскиот пратеник киднапиран во североисточниот дел од земјата. Информациите од безбедносните сили велат дека Хусеин Ајгун од најголемата опозициска Републиканска народна партија бил киднапиран од страна на Курдската работничка партија на патот меѓу градот Овачик и Тунчели. Киднапирањето се случи ден откако владата објави дека војската убила над 115 бунтовници во југоисточниот град Семдинли.
XS
SM
MD
LG