Достапни линкови

Земјотрес го погоди кинескиот автономен регион Ксинџијанг


Архивска фотографија.
Земјотрес со јачина од 6.2 степени го погоди кинескиот ујгурски автономен регион Ксинџијанг. Епицентарот бил околу 280 километри источно од градот Хотан. Засега нема информации за жртви или материјална штета. Ксинџијанг е огромен регион со 20 милиони луѓе, од нив 9 милиони се муслимани Ујгури.
XS
SM
MD
LG