Достапни линкови

Претседателот Иванов на Ифтар вечера кај турскиот премиер Ердоган


Претседателот Ѓорге Иванов на Ифтар вечера со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Истанбул, Турција.
Претседателот на Ѓорге Иванов за време на престојот во Турција, каде летуваше со своето семејство се сретна со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.
На покана на премиерот Ердоган, претседателот Иванов и неговата сопруга синоќа присуствуваа на Ифтар вечерата, приредена во Истанбул, по повод големиот муслимански празник Рамазан.
На вечерата биле присутни познати личности од сферата на политиката, бизнисот, верските заедници и јавниот живот на Турција. Меѓу присутните бил и Вселенскиот Патријарх Вартоломеј.
Претседателот Иванов вчера имал и телефонски разговор со претседателот на Република Турција Абдула Ѓул, на кого му го честита празникот Рамазан.
XS
SM
MD
LG