Достапни линкови

Дванаесет години од потонувањето на Курск


Во Русија денеска се одбележува 10-годишнината од потонувањето на подморницата „Курск“ во Баренцовото Море. Подморницата потона по експолозија на едно од сопствените торпеда. При несреќата загинаа 118 морнари. Руската морнарица денекса им одава почит на загинатите,а ќе бидат положени и цвеќиња пред споменикот на екипажот пред Музејот на Армијата. Во одбележувањето на настанот се вклучува и руската Православна Црква со посебна миса во чест на екипажот.
XS
SM
MD
LG