Достапни линкови

Одложен состанокот на Арапската лига за Сирија


Сирија.
Министрите за надворешни работи на Арапската лига неочекувано ја откажаа средбата планирана за денеска во суданскиот град Џеда. Беше планирано тие да разговараат за кризата во Сирија и да се разгледа кој ќе му биде замена на поранешниот претставник на ОН и Арапската лига Кофи Анан, кој поднесе оставка претходно овој месец откако не успеа неговиот мировен план. Заменик генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Бен Хели изјави дека средбата е одложено за подоцна, но не даде повеќе детали.
XS
SM
MD
LG