Достапни линкови

Русија одбележува 100 години воена авијација


Рускиот претседател Владимир Путин.
Русија денеска ја одбележува100-та годишнина од постоењето на воена авијација во замјата. Со воздушна парада на аеродоромот Зуковски надвор од Москава ќе биде одбележана годишнината. На настанот свои делегации испратиле 69 странски земји. Рускиот претседател Владимир Путин издаде соопштение во кое вели дека „развојот на воената авијација е приоритет на воената политика на земјата.“ Тој вчера вети дека воздухопловните сили ќе добијат над 600 нови борбени авиони и 1000 хеликоптери до 2020 година.
XS
SM
MD
LG