Достапни линкови

Вонредна состојба на Света Гора поради пожарот


Големиот шумски пожар што беснее од средата се приближил на само три километри од манастирот Хиландар. Грчкиот премиер Андонис Самарас прогласи вонредна состојба на Света Гора. Манастирот засега не е загрозен, а дали ќе остане така зависи од ветрот, велат претставници на противпожарната служба.
Околу педесетина пожарникари се ангажирани во спречување на катастрофата.
Грчкото Министерство за одбрана доставило воздушни и копнени средства, како и 309 војници за гаснење на огнот.
XS
SM
MD
LG