Достапни линкови

Од Сирија избегнале скоро 150 илјади луѓе


Обединетите нации соопштија дека поради конфликтот во Сирија, земјата ја напуштиле околу 150 илјади луѓе. Станува збор за регистрирани бегалци во камповите во четири соседни земји на Сирија. Најмногу ги има во Турција и во Јордан, по 50 илјади, додека во Либан нивниот број изнесува 37 илјади. Околу 13 илјади сиријски бегалци има и во Ирак.
XS
SM
MD
LG