Достапни линкови

Невработеноста во Грција изнесува 23, 1 процент


Стапката на невработеност во Грција во мај достигна 23, 1 процент што е за 16, 8 проценти повеќе во споредба со истиот период минатата недела, соопшти денеска грчката агенција за статистика. Невработеноста најмногу ги напаѓа младите луѓе, односно 54, 9 проценти од младите до 25 години се невработени.
Во мај 2009-та неколку месеци пред почетокто на кризата невработеноста изнесуваше 9,1 процент. Во мај годинава во Грција имало 1,15 милиони невработени.
XS
SM
MD
LG