Достапни линкови

Над 50 илјади сириски бегалци во Турција


Над 2.000 Сиријци во изминатите два дена пребегале на турската територија, со што вкупниот број на сириски бегалци во турските бегалски кампови по должината на границата со Сирија надмина 50 илјади луѓе, соопштија денеска турските власти.
Државната агенција за вонредни состојби соопшти дека вкупно 50.227 Сиријци нашле прибежиште во Турција, во девет кампови во четири погранични турски провинции.
XS
SM
MD
LG