Достапни линкови

Асад назначи нов премиер на Сирија


Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска назначен нов премиер кој треба да го замени премиерот Ријад Хиџаб кој премина на страната на бунтовниците. Нов премиер ќе биде поранешниот министер за здравство Веал ал Халки. Новиот премиер е од местот Дера од кадешто почнаа немирите во земјата пред 17 месеци.
Во меѓувреме, Иран соопшти дека ненадеен крај на владеењето на Асад катастрофално ќе се одрази на земјата. Во Техреан треба да се одржи итен состанок за Сирија на кој ќе присуствуваат 16 земји.
XS
SM
MD
LG