Достапни линкови

Во САД најтопол јули досега


Јули бил најтоплиот месец што досега бил забележан во Соединетите држави. Просечната температура во земјата, без Аљаска и Хаваи, била 25 целзиусови степени, со што паднал рекордот измерен во 1936 година. Исто така и изминативе седум месеци биле најтопли откако почнаа во САД да се мерат темепартурите во 1895 година. Научниците ова го објаснуваат со глобалното затоплување. Високите температури и сушата придонесоа за катастрофалниот лош принос на житариците во САД.
XS
SM
MD
LG