Достапни линкови

Штрајк во метрото во Лондон


Синдикатот на превозниците во Велика Британија најави дека утре работниците кои го чистат метрото нема да работат, односно ќе штрајкуваат. Тие сметаат дека се малку платени во однос на тоа колку работа имаат за време на Олимписките игри. Тие ќе штрајкуваат од утре изутрина до сабота и никој нема да го чисти делот од подземната железница кај Олимпискиот парк. А штрајкувачите ќе формираат протестни кордони на излезите од неколку метро станици вклучувајки го и Сратфорд, главната станица за Олимпискиот парк.
XS
SM
MD
LG