Достапни линкови

Русија ќе тестира нови проектили преку нови подморници


Рускиот заменик министер за одбрана Александар Сикоруков изјави дека Русија планира со новите подморница да тестира балистички проектили. Тој изјави дека тестирањата ќе се извршат од подморницата „Александар Невски, а не од подморницата „Јури Долгоруки“. Тоа се двете нови подморници. Иако подморницата „Јури Долгоруки“ е далеку поголема подморница, некои дефекти биле откриени и сега се работи на нивно остранување. Рускиот министер не кажа кога ќе биде тестирањето на новите ракети, но најави дека годинава ќе се работи на конструкцина на нови проектили.
XS
SM
MD
LG