Достапни линкови

Турција „пријателски и искрено“ го предупреди Иран


Иранскиот министер за андворешни работи Али Акбар Салехи и министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу.
Турција го предупреди Иран на искрен и пријателски начин да не ја обвинува Анкара за состојбите во Сирија, изјави министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу. Коментарите на иранските власти дека Турција заедно со Саудиска Арабија и Катар во војната во Сирија ги помагаат целите на Америка, ја разгневија официјална Анкара. Но и покрај се Турција ќе се обиде да му помогне на Иран да се ослободат 48 Иранци заробени од бунтовниците во близина на Дамаск.
Денеска ќе се одржи итен состанок на десетина земји во Техеран за состојбите во Сирија, но властите не кажуваат кој ќе присуствува на состанокот.
XS
SM
MD
LG