Достапни линкови

Во Алепо продолжува борбата за контрола на територијата


Припадници на бунтовничката армија на Сирија.
Сириската армија соопшти дека успеале од бунтовниците да ја преземат контролата на една област во Алепо. Но бунтовниците брзо негираа, иако признаваат дека нападот врз нив бил „варварски и див“.
Амнести интернешнал претходно изрази загриженост за состојбата на цивилите во главниот град и ги повика двете страни да не напаѓаат станбени објекти.
Државната новинска агенција САНА изјави дека „ храбрите вооружени сили ја презеле контролата на област Салахедин и им нанеле големи загуби на вооружени терористи“.
Реагирајќи на овие тврдења од страната на бунтовниците соопштија дека тоа не е вистина.
XS
SM
MD
LG