Достапни линкови

Монти- ако останеше Берлускони кризата ќе беше полоша


Италијанскиот премиер Марио Монти.
Ако Силвио Берлускони останеше на власт во земјата, должничката криза ќе беше уште полоша, вели италијанскиот премиер Марио Монти во интервју објавено денеска. Италија се бори со рецесија и со големи долгови. Монти смета дека тој и неговата влада ја спасиле земјата од „другарувањето “ со тројката кредитори (Европската комисија, Европската Централната банка и на Меѓународниот монетарен фонд),
Монти го замени Берлускони во неомври минатата година.
XS
SM
MD
LG