Достапни линкови

Шефот на иранската дипломатија во Турција


Шефот на иранската дипломатија Али Акбар Салехи денеска во Анкара ќе разговара со министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу, главно за конфликтот во Сирија, јавуваат агенциите, додавајќи дека посебно ќе станело збор за киднапирањето на 48 иранци од страна на бунтовничките сили кои се борат против претседателот Башар ал Асад. Претставник на бунтовниците вчера изјави дека тројца од иранците биле убиени во воздушен напад на режимските сили. Иранските власти дематираат дека иранците биле припадници на иранската Револуционерната гарда кои се бореле на страната на претседателот Асад.
XS
SM
MD
LG