Достапни линкови

Во Авганистан убиени 8 цивили


Кабул
Во денешната експлозија на бомба во Кабул загинале осуммина цивили, додека седуммина други биле ранети, соопштија градските валсти, презицирајќи дека бомбата била активирана со далечински управувач. Се претпоставува дека талибанците за цел го имале автобусот во кој се превезувале авганистански војници, но оти задоцниле со реакцијата по што во експлозијата настрадале цивили кои се минибус се возеле на работа. Се додава и тоа дека веднаш бил уапсен еден осомничен кај кого бил пронајден уред за далечинско активирање.
XS
SM
MD
LG