Достапни линкови

Казахстан- осум луѓе осудени за тероризам


Судот во Казахстан денеска осуди осум луѓе за тероризам и за членување во терористичка организација. Судот во градот Орал ги осуди мажите на казна затвор од 6 до 9 години. Тие се осудени за подготовка на терористички акции со цел да се собори власта. Во последните неколку месеци во земјата имаше неколку инциденти за кои беа обвинети религиозни екстремисти.
XS
SM
MD
LG