Достапни линкови

Морси се заложи за повторно воспоставување контрола во Синај


Претседателот на Египет Мухамед Морси се заложи за воспоставување на целосна контрола во Синај, откако неидентификувани вооружени лица нападнаа граничен пункт на границата со Израел. Израелските власти соопштија дека напаѓачите во две возила се обиделе да влезат на израелска територија. Едно возило експлодирало на преминот додека другото било уништено во воздушен напад на израелските власти. Египетските власти сметаат дека напаѓачите биле џихадисти кои преминале во земјата од Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG