Достапни линкови

Москва демантира дека испратила воени бродови за Сирија


Руското министерство за одбрана денеска ги демантира наводите дека Москва испратила три воени бродови со вкупно 360 војници во сиријското пристаниште Тартус. Министерството ги отфрли известувањата дека бродовите впловиле во пристаништето за да се снабдат со намирници. Западните агенции оценуваат дека Русија ја поддржува сиријската влада во задушувањето на бунтот и покрај притисоците од Запад за воведување санкции против претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG