Достапни линкови

Протеран шведскиот амбасадор во Белорусија


Шефот на шведската дипломатија Карл Билд
Шефот на шведската дипломатија Карл Билд преку твитер соопшти дека Белорусија го протерала шведскиот амбасадор во таа земја. Во пораката се додава дека тоа било направено, бидејќи амбасадорот премногу ги поддржувал човековите права. Билд исто така порачува дека во Шведска не е добредојден новиот амбасадор на Белорусија и оти било побарано двајца белоруски дипломати да го напуштат Стокхолм.
XS
SM
MD
LG