Достапни линкови

Ал Каеда планирала напад во Шпанија


Министерот за внатрешни работи на Шпанија.
Шпанските власти соопшти дека уапсените тројца членови на Ал Каеда планирале напад на шпанска територија или во некоја друга европска земја. Министерот за внатрешни работи на Шпанија Хорхе Фернандез Диаз соопшти дека имаат јасни докази дека притоворените планирале напад во Шпанија или во Еропа. Тројцата членови на Ал Каеда биле приведени во шпанската јужна покраина Кадиз. Тамошните медиуми јавија дека кај приведените биле пронајдени експлозиви и отров. Двајца од приведените се Чеченци, а третиот Турчин. Терористички напад во Шпанија во 2004 година и се припишува на Ал-Каеда. Во тој напад загинаа 191 човек.
XS
SM
MD
LG