Достапни линкови

Во Шпанија уапсени тројца членови на Ал-Каеда


Полицијата во Шпанија уапсила тројца осомничени членови на Ал-Каеда. Тројцата биле приведени во шпанската јужна покраина Кадиз. Тамошните медиуми јавија дека кај приведените биле пронајдени експлозиви и отров. Двајца од приведените се Чеченци, а третиот Турчин. Терористичкиот напад во Шпанија во 2004 година и се припишува на Ал-Каеда. Во тој напад загинаа 191 човек.
XS
SM
MD
LG