Достапни линкови

ОН ги повика иранските бегалци да го напуштат кампот во северен Ирак


Од Обединетите нации ги повика иранските бегалци да го напуштат кампот во северен Ирак и да се населат во нов камп во близина на Багдад. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, исто така, ги повика другите земји да им дадат азил на протераните дисиденти од Народната партија на муџахедини од Иран.
Ирачките безбедносни сили спроведоа смртоносни напади врз кампот Ашраф двапати во последните четири години, вклучувајќи ја и акцијата на ирачката армија во кои загинаа 34 прогонети. Групата бегалци веќе пресели околу 2.000 жители во кампот Хурија во близина на Багдад,но го игнорираше 20 јули како краен рок за преселување на останатите луѓе надвор од кампот Ашраф, соопштувајќи дека тие ќе останат се додека не се види доказ за подобрувања во кампот Хурија.
XS
SM
MD
LG